RATYFIKUJMY KONWENCJĘ I PROTOKÓŁ O WALCE Z RASIZMEM W CYBERPRZESTRZENI

17.02.2012

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” wzywa polskie władze do ratyfikowania Konwencji w sprawie zwalczania przestępstw kryminalnych w cyberprzestrzeni wraz z Protokołem dodatkowym o zwalczaniu rasizmu. Polska podpisała Protokół w 2003 r., ale do tej pory nie ratyfikowała dokumentu.

Protokół dodatkowy rozszerza zakres Konwencji w celu objęcia nią przestępstw szerzenia rasizmu i ksenofobii popełnianych w Internecie. Wzmacnia współpracę państw członkowskich Rady Europy w tym zakresie. Protokół definiuje również, czym są materiały o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym w cyberprzestrzeni, a także wzywa władze do penalizacji ich rozpowszechniania, szerzenia gróźb i oszczerstw o podobnym wydźwięku oraz zaprzeczania, pomniejszania, akceptowania lub usprawiedliwiania zbrodni ludobójstwa lub przestępstw przeciwko ludzkości.

– „Ostatnio pospiesznie próbowano wprowadzić kontrowersyjną umowę ACTA, tymczasem naprawdę ważne sprawy dotyczące Internetu są od lat niezałatwione. Konwencja z Protokołem o zwalczaniu rasizmu czeka na to już od blisko dekady!” – powiedział Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Dodał też: – „Liczymy na poparcie przez internautów kierowanej do władz polskich petycji dotyczącej ratyfikowania Konwencji wraz z Protokołem dodatkowym”.

Europejska Komisja Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji Rady Europy (ECRI) w ostatnim raporcie (z czerwca 2010 roku) poświęconym Polsce zauważa, że „rasizm w Internecie wzrasta w Polsce”.

– „Nie można akceptować bezkarnego poniżania ludzkiej godności, propagowania nienawiści, rasizmu i agresji ani w Internecie, ani na stadionach, ani w żadnej innej przestrzeni publicznej” – mówi dr hab. Rafał Pankowski, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

R@cism-DeleteStowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” to apolityczna antyrasistowska organizacja pozarządowa, powstała w 1996 r. Jest członkiem międzynarodowej sieci International Network against Cyber Hate (INACH), prowadzi działania przeciwko rasizmowi w Internecie – program „Racism-Delete”. W 2006 r. Stowarzyszenie ujawniło sprawę tzw. listy wrogów białej rasy (znanej jako Redwatch), co doprowadziło do reakcji wymiaru sprawiedliwości i skazania jej autorów. Od 2009 r. koordynuje w Warszawie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

Prosimy o poparcie petycji:
http://petycja.nigdywiecej.org

Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.inach.net