R@cism-Delete
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” od lat dziewięćdziesiątych prowadzi kampanię „R@cism-Delete” i w ciągu tego czasu zmieniły się formy propagowania treści rasistowskich i faszystowskich w internecie.
Internet miał być przede wszystkim narzędziem pozwalającym na komunikowanie się pomiędzy najodleglejszymi miejscami na świecie, miał łączyć ludzi pochodzących z najrozmaitszych krajów czy kultur, mówiących w różnych językach, wyznających różne religie, mających odmienne orientacje, kolor skóry czy poglądy na rzeczywistość. I internet spełnia te funkcje – ale stał się również przestrzenią, w której rozpowszechniła się mowa nienawiści, w której komentarze, materiały audio i video, piosenki i grafiki nawołujące do przemocy motywowanej rasizmem, ksenofobią czy homofobią – są wszechobecne i nie spotykają się z żadną reakcją ze strony moderatorów, administratorów ani instytucji.
Prosimy o przysyłanie informacji na temat tego rodzaju treści publikowanych w internecie (najlepiej w postaci linków oraz zrzutów ekranu). Nasz adres mailowy to: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zachęcamy także użytkowników sieci, aby samodzielnie reagowali na mowę nienawiści i podejmowali interwencję na rzecz usunięcia danego materiału ze strony czy profilu:
- media społecznościowe udostępniają pewne narzędzia, za pomocą których można zgłaszać materiały o treści rasistowskiej czy ksenofobicznej. Jednak ich regulamin i reagowanie na takie zgłoszenia pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Tym niemniej warto spróbować i zwrócić się do administratorów serwisu o usunięcie wskazanych treści,
- o nienawistnych treściach można powiadomić również serwis Dyzurnet.pl,
- pomocne informacje znajdują się również na stronie Biura do Walki z Cyberprzestępczością oraz CSIRT.
Współpracę ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” nawiązało Allegro i OLX. Mamy teraz możliwość, by pozbywać się z tych serwisów ofert z przedmiotami o treści nazistowskiej i rasistowskiej. Zachęcamy do powiadamiania nas o tego rodzaju aukcjach i ogłoszeniach (więcej informacji: TUTAJ oraz TUTAJ).
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” wraz z partnerami z Estonii, Słowacji, Rumunii i Hiszpanii prowadziło badania mowy nienawiści w internecie w ramach projektu Opcode: Open Code for Hate-Free Communication. Badanie to opierało się na wielowymiarowym podejściu obejmującym monitorowanie, analizowanie, podejmowanie działań, opracowywanie bezpłatnych i otwartych rozwiązań programowych do moderowania treści generowanych przez użytkowników oraz angażowanie się w rzecznictwo i konsolidowanie międzynarodowej sieci współpracy (International Network Against Cyber Hate).
Projekt miał również na celu wzmocnienie wysiłków organizacji społeczeństwa obywatelskiego, aby uczestniczyły w europejskich badaniach i stale monitorowały sieć, dostarczając tym samym danych, które mogłyby stanowić podstawę przyszłych regulacji. Ponadto naszym zamiarem było przedstawienie krajowym i europejskim decydentom oraz firmom informatycznym rekomendacji dotyczących sposobu przeciwdziałania problemowi mowy nienawiści w sieci. Raporty:
- Monitorowanie i zgłaszanie nielegalnej mowy nienawiści. Raport z monitoringu - pierwsze ćwiczenie,
- Kryzys COVID-19 a mowa nienawiści. Międzynarodowy raport,
- Podsumowanie prac badawczych przeprowadzonych przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” w ramach projektu OpCode w okresie wrzesień 2019 – wrzesień 2020,
- Jacek Dzięgielewski: Refleksje o nienawiści w sieci,
- Monitorowanie i zgłaszanie nielegalnej mowy nienawiści. Raport z monitoringu - drugie ćwiczenie.
- Seksistowska mowa nienawiści. Międzynarodowy raport dotyczący Estonii, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Hiszpanii,
- Monitorowanie i zgłaszanie nielegalnej mowy nienawiści. Raport z monitoringu - trzecie ćwiczenie,
- Jacek Dzięgielewski: O potrzebie odpowiedzialności i reakcji na nienawiść online.
Im więcej internautów włączać się będzie w działania społeczne zmierzające do usuwania z sieci treści rasistowskich i ksenofobicznych, tym większa może być ich skuteczność!
Polecamy poniższe materiały video i audio powstałe we współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, które dotyczą sposobów walki z mową nienawiści w internecie:
- Rafał Pankowski o związku mowy nienawiści w internecie z przemocą fizyczną (VIDEO),
- Anna Tatar – wypowiedź na konferencji „STOP mowie nienawiści” zorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich (VIDEO),
- Anna Tatar o Facebooku i mowie nienawiści w internecie (AUDIO),
- Konwencja i Protokół o walce rasizmie w sieci – Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych (VIDEO).
Zachęcamy także do „polubienia” profilu Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” na Facebooku i Twitterze i do udostępniania naszych materiałów. Regularnie zamieszczamy tam artykuły prasowe, programy radiowe i telewizyjne oraz inne materiały poruszające tematykę rasizmu, ksenofobii i różnorodności. Informujemy też o aktualnych działaniach „NIGDY WIĘCEJ”.
JEŻELI CHCESZ UZYSKAĆ DODATKOWE INFORMACJE, NAPISZ DO NAS: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.