HARDCORE, PUNK I SKA NA 30-LECIE WALKI Z FASZYZMEM
7.06.2026
Czołówka polskiej sceny niezależnej zagra na niezwykłym festiwalu pod hasłem ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi i ‘Muzyka Przeciwko Wojnie’, aby uczcić 30-lecie istnienia Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’.
Na jednej scenie spotkają się czołowe zespoły krajowej sceny hardcore, punk i ska: Koniec Świata, The Analogs, Tribute to Siekiera, Schizma, Qulturka, The Thinners, Alians, Valery Mess, Cała Góra Barwinków, Zero Gain, The Corpse, Danziger, Księżycowy Terrorysta, Human Rights i Lockdown. Pojawią się też goście z Czech, czyli kapela IQ:60.
Festiwal Paczanga odbędzie się 26-27 czerwca 2026 w Bażynach pomiędzy Elblągiem a Lidzbarkiem Warmińskim w województwie warmińsko-mazurskim. Ta niekomercyjna impreza o wyjątkowym klimacie odbywa się w duchu DIY (Do it yourself), życzliwości i przyjaźni.
Jak mówi współorganizator festiwalu Jacek Brodowski: - ‘Tegoroczna edycja Paczanga Fest to prawdziwe święto równości, muzyki i solidarności. W tym roku wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ wspólnie będziemy celebrować 30-lecie działalności Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ - trzy dekady nieustannej walki z rasizmem, nietolerancją, ksenofobią i wszelkimi przejawami przemocy. To 30 lat budowania świadomości, reagowania na mowę nienawiści i łączenia ludzi ponad podziałami’.
‘Tegoroczna Paczanga Fest to także głos przeciw wojnie oraz wyraz solidarności z tymi, którzy zostali napadnięci, dotknięci przemocą i nienawiścią, którzy stracili domy, rodziny oraz marzenia o bezpieczeństwie i przyszłości. Wierzymy, że muzyka potrafi łączyć ludzi, dawać siłę i nadzieję. Niech tegoroczne dźwięki przyniosą także przesłanie pokoju i wspólnoty’ – piszą organizatorzy.
W programie festiwalu znalazły się także prelekcje i spotkania z przedstawicielami stowarzyszenia Rafałem Pankowskim i Łukaszem Jakubowskim pod tytułem ‘30 lat walki z faszyzmem: Muzyka Przeciwko Rasizmowi i Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ’.
Kampania ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ została zainicjowana w 1996 roku przez śp. Marcina Kornaka (ur. 1968 – zm. 2014), twórcę Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’, poetę i autora tekstów piosenek grup ze sceny niezależnej. Akcja jednoczy artystów reprezentujących różnorodne nurty muzyczne we wspólnym sprzeciwie wobec nacjonalizmu i przemocy. Kontynuacją tej idei stała się kampania ‘Muzyka Przeciwko Wojnie’, zapoczątkowana w 2023 roku. Udział w akcji daje artystom możliwość wyrażenia solidarności z uchodźcami z Ukrainy i innych krajów, gdzie toczą się wojny.
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ zaprasza do współpracy muzyków, wydawców oraz organizatorów. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich, którzy planują wydanie albumu, premierę teledysku lub organizację koncertu i chcieliby, aby działania te zostały objęte patronatem kampanii ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Muzyka Przeciwko Wojnie’. Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ to niezależna organizacja antyrasistowska założona w 1996 roku, której misją jest przeciwdziałanie ksenofobii, neofaszyzmowi i nietolerancji.
Rafał Pankowski o 30-letniej historii Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ i akcji ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’:
Dodatkowe informacje:
https://www.facebook.com/events/757789706598421
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/Respect.Diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ
www.linkedin.com/company/never-again-association
https://bsky.app/profile/neveragainnw.bsky.social
https://www.instagram.com/stowarzyszenie_nigdy_wiecej