MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI: EJPOLEJ „TUTAJ NIE BĘDZIE REWOLUCJI”

23 grudnia 2025

Płyta winylowa zespołu EjPolej pt. „Tutaj nie będzie rewolucji” (LP) ukazała się pod hasłem kampanii społecznej „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Zespół EjPolej został powołany do życia w 1987 roku przez czterech warszawskich szesnastolatków, zafascynowanych punk rockiem i prezentowanymi przez ten nurt muzyczny ideami. Był to okres w Polsce, w którym młode pokolenie coraz silniej wyrażało na różne sposoby narastający bunt wobec starego, skostniałego systemu.

Sposobem odreagowania dla młodych stały się różnego rodzaju subkultury, pozwalające spojrzeć na rzeczywistość z zupełnie nowej, alternatywnej perspektywy. Punk był jednym z najsilniejszych, najbardziej dynamicznych nurtów tamtych czasów. Odmienność manifestowana w wyglądzie, zachowaniu, muzyce i wyrażanych poglądach okazała się dla wielu młodych osób idealnym sposobem budowania swojej kontrkulturowej, zwariowanej enklawy w tym oceanie szarości i bylejakości. Zespoły powstawały jak grzyby po deszczu, formą i przekazem inspirując następnych do wyrażania siebie przez „brudne” dźwięki i teksty opisujące ich stosunek do rzeczywistości. Każdy robił to na swój sposób, na miarę możliwości i talentu.

EjPolej było jednym z takich lokalnych, garażowych zespołów, stworzonych przez grupę kumpli, chcących po swojemu opowiedzieć o tym, jak postrzegają ówczesną rzeczywistość i jaki mają do niej stosunek.

Mimo braku dostępu do instrumentów i sprzętu z prawdziwego zdarzenia, zespół działał przez dwa lata, zagrał kilka koncertów i pozostawił po sobie kilka zarejestrowanych utworów, zebranych w całość na krążku „Tutaj nie będzie rewolucji”. Jakość nagrań jest niezbyt dobra, ale to stanowi również odzwierciedlenie realiów tamtych czasów.

Materiał został maksymalnie odświeżony przy użyciu współczesnych metod i narzędzi studyjnych, ale nadal są to nagrania o wartości bardziej kolekcjonerskiej i archiwalnej.

Wydawca: No Pasaran Records (https://nopasaran.pl).

Strona A:
1. Automaty
2. Religia
3. Więc i ty
4. Gangsterski
5. Tutaj nie będzie rewolucji
6. Nie chcę
7. Outtro
8. Więc i ty & psssycho.

Strona B:
1. Dajcie mi karabin
2. Żarnowiec stop #1
3. Żarnowiec stop #2
4. Wzorowy obywatel
5. Gangsterski (live)
6. Więc i ty (live)
7. Religia (live)
8. Automaty (live).

Polecamy!